Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017

Επιστροφή στις νίκες για τον Αίαντα

Την Ελλάς Ποντίων φιλοξένησε σήμερα το μεσημέρι ο Αίαντας για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες ήταν αποφασισμένες για την νίκη αλλά από την αρχή μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν το αφεντικό στο γήπεδο.

Με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να χτυπήσουν την αντίπαλη άμυνα το ματς είχε μεταφερθεί στο μισό  του αγωνιστικού χώρου με τους παίκτες του Βουτσινά να προσπαθούν να αξιοποιήσουν σωστά τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν.

Παρόλα αυτά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς γκολ με το δεύτερο μισό του αγώνα να αναμένεται συναρπαστικό. Έτσι κι έγινε.

Ο Άγιαξ πίεσε ακόμη περισσότερο με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ με τον Ράμφο Κ. και να διπλασιάσει τα τέρματα με τον Χανιώτη να γράφει το 2-0 μετά από συνεργασία του με τον Ραπτόπουλο.

Η Ελλάς Ποντίων δεν μπορούσε να αντιδράσει με κανέναν τρόπο στην πίεση του Αίαντα, αλλά οι γηπεδούχοι τους έκαναν ένα δώρο. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα μετά από ασυνεννοησία της άμυνας, οι Πόντιοι μείωσαν σε 2-1 με αυτογκόλ του Μπέλια ύστερα από κόντρα της μπάλας στα σώματα.

Με εξαίρεση λοιπόν αυτή την φάση η ομάδα μας ήταν κυρίαρχος σήμερα χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.